Forumlar, Dayanışmalar, İmkanlar

Bu küçük broşürde toparladığımız yazılar farklı mecralarda daha önce yayınlanmış yazıların gözden geçirilmiş ve görece bütünlüklü bir hale getirilmiş bir versiyonudur. Aslında burada yazılanları daha canlı bir zamanda, deneyimin içinden geçtiğimiz dönemde aktif bir şekilde tartışmaya açtık. İştirak ettiğimiz forumlarda, burada yaptığımız tartışmalara benzer bir perspektifte çalışma tarzı geliştirmek ve yenilerini icad etmek için çabaladık.

Bu broşürle beraber içinde konumlandığımız deneyimler üzerine düşünmek, her tekil deneyimde “kısmi” olanın daha genel bağlamda nasıl okunabileceğini tartışmak istiyoruz. “Forum formu” olarak ifade ettiğimiz deneyimi tartışma niyetimiz, memlekette son on yıllardır yaşadığımız en büyük ve radikal deneyimin üzerine düşünme faaliyetinde gördüğümüz boşluk, eksiklikten kaynaklanıyor. Komünizmi radikal-tahayyül ufuk, ütopyacı uğrak ve bugün içinden geçtiğimiz deneyimle beraber düşünme ihtiyacı hissediyoruz.

Bu açıdan forum formu üzerine düşünmek, politik bir ihtiyaca tekabül ediyor. Farklı yerlerde katıldığımız, iştirakçisi olduğumuz forumların ve forum tartışmasının, gündelik hayatımızı örgütleme sürecinden bir müşterek siyasal alanın kurulumuna kadar son derece politik, radikal bir deneyim olduğu söylenebilir. Bu deneyimin hem bugünü hem de geleceği kurucu, herkes-için genelleştirilebilir bir siyaset formunu mümkün kılması açısından siyasetin devletten özgürleştiği, komünizmin göz kırptığı bir moment olduğu söylenebilir.

Memlekette bu bahsettiğimiz tarzdaki politik tartışmalar ya polemik olarak, ya da bir çeşit küfürleşme olarak yapılır. Bunun temel nedenlerinden biri, örgütlenme birimlerinin belirli bir öznelliğin ortaklığı üzerinden değil, birer kimlik, cemaat veya cemaatleşmiş fikir birlikleri üzerindentesis edilmesidir. Bu ayrışma, bir yandan politik tartışmayı kimliğin yeniden tesisi için araçsallaştırırken, bir yandan da politik olanın üstünü örterek onu bir fikir ve kimlik tartışmasına indirger. Burada tartışmanın bir çeşit ortaklık üretimi ve yoldaşlık pratiği olmaktan çıktığını; kimliğin veya örgütsel aidiyetlerin pekişmesi üzerinden rekabete dönüştüğünü söyleyebiliriz.

Çoğunluğu üniversite forumları, üniversite mücadelesi ve öğrenci hareketi üzerinden yazılmış bu yazılarda, bir yandan forumlarda ortaya çıkan imkanı tartışırken, bir yandan da bu imkanı görmeyi mümkün kılan politik perspektifi de açmaya çalışıyoruz. Bu nedenle, bazı yazıların bağlam dışı kalabileceğini, ancak forumlara dair imkanı aktarabilmek için bu perspektektifin veya “çalışma tarzının” bir biçimde aktarılma zorunluluğunu hissediyoruz. Bu nedenle bağlam-dışı gibi görünen yazılar da esasında forumlardaki imkanı okuduğumuz perspektifi aktarabilmek açısından tartışmamızın içindedir.

Bir örgütsel temsiliyet, kimlik veya topluluğu ifade etmeyen bu broşür, ortaklık üretimine ve yoldaşlık esasına dayanan, politik olanın üstünü örtmemek için çabalayan tartışmalara, deneyimlere, ve yeni mücadelelere katkısı olması muradıyla hazırlanmıştır. İlginize sunuyoruz.

Broşürü indirmek için tıklayın:
Forumlar, Dayanışmalar, İmkanlar

Reklamlar

Forumlar, Dayanışmalar, İmkanlar” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: